ZAŁOŻYLIŚMY WIĄZANIA NA PĘKNIĘTYM DĘBIE – POMNIKU PRZYRODY W KRYNKACH
W Zabytkowym Parku Podworskim w Krynkach zachowało się dotychczas kilka dębów – pomników przyrody, których obwód przekracza kilka metrów. Drzewa wyraźnie wyróżniają się w krajobrazie. Pień jednego z nich pękł na trzy części podczas wichury kilka lat temu. Pęknięcie z czasem się zwiększało. Brak podjęcia działań konserwatorskich poskutkowałby całkowitym rozłamaniem pni i tym samym utratą wartościowego pomnika przyrody. Dlatego Stowarzyszenie Okolica podjęło działania polegające na założeniu wiązań w koronie pękniętego dębu, by zapobiec jego złamaniu. Na dębie założono wiązania typu Gefa, które powinny zapobiec wyłamaniu pni – zachęcamy do obejrzenia filmu.
W naszym województwie powszechnym sposobem poprawy bezpieczeństwa w przypadku pękniętych drzew jest ich wycinka, podczas gdy można stosować inne sposób rozwiązania problemu: zakładanie wiązań, usuwanie martwych konarów. Dlatego pokazujemy, że można inaczej i zachęcamy tym samym do stosowania tego typu zabiegów również w przypadku innych, wartościowych drzew.
Podczas zakładania wiązań zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne adresowane do społeczności lokalnej, zwłaszcza dzieci. W Parku Podworskim zostało jeszcze wiele drzew wymagających zamontowania podobnych zabezpieczeń. Postaramy się – w miarę możliwości odpowiadać na pojawiające się problemy. To nie pierwsze działania, jakie realizowaliśmy w tym obiekcie. Wcześniej wykonaliśmy inwentaryzację drzew; pomagaliśmy odsłaniać stare, rozłożyste drzewa; wyeliminowaliśmy skupisko inwazyjnego gatunku – klona jesionolistnego.
Działanie polegające na zabezpieczeniu pomnikowego dębu zostało zrealizowane w Parku Podworskim w Krynkach przez Stowarzyszenie Okolica we współpracy z grupą społeczności lokalnej z Krynek. Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Podlaskiego w ramach Programu Regrantingowego „Dbamy o drzewa 4 – inicjatywy społeczne”, realizowanego przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Wiązania zostały założone przez firmę Strefa Drzewa z Wasilkowa.
Dziękujemy:
– Burmistrzowi Miasta Krynki – Pani Jolancie Gudalewskiej i Pani prof. Małgorzacie Dajnowicz – Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków za wyrażenie zgody na przeprowadzenie prac;
– Jerzemu Stolarczykowi i dr Piotrowi Tyszko-Chmielowcowi za konsultacje;
– społeczności lokalnej z Krynek troszczącej się o Stary Park, m.in.: Katarzynie Karolinie Mazurkiewicz Bylok i Stanisławowi Bohdan za współpracę, w tym przeprowadzenie zajęć edukacyjnych;
– Adamowi Wajrakowi, Antoniemu Kostce, Tomaszowi Pezoldowi Kneževićowi, Piotrowi Tyszko Chmielowcowi, Małgorzacie Kinder, Tomaszowi Kułakowskiemu, Ewie Korolczuk, Justynie Guterman, Dariuszowi Gatkowskiemu za udział w zbiórce zrealizowanej przez Adama Bohdana i Fundację Ekorozwoju, z której środki wykorzystano na założenie wiązań.
Link do filmu: